אלפי ישראלים זכאים לפטור ממס בגלל בעיות רפואיות

למי זה מגיע ומדוע?

שלומית וולך, מומחית למימוש ומיצוי זכויות רפואיות, מסבירה: "יש חוסר ידע וסטיגמה שלילית בציבור הישראלי בנושא זכויות רפואיות. אנו כאן על מנת לפזר את הערפל ולבשר לאותו ציבור, שהוא לא לבד בתהליך"

בדיקת לחץ דם

לא מעט ישראלים המתמודדים עם קשת רחבה של מחלות ומגבלות [בין היתר בעיות לב, סוכרת, כולסטרול גבוה, דלקות, בעיות אורתופדיות ועוד…], ממשיכים בשגרת חייהם מבלי לדעת שמגיע להם זכאויות והטבות שונות מהמדינה על רקע מצבם הבריאותי. יתרה מכך, חלק גדול מהאוכלוסייה לא טורח לברר את המידע הרלוונטי ונמנע מכל התקשרות עם גופים ממסדיים כגון מס הכנסה, ביטוח לאומי או משרדים ממשלתיים.

שלומית וולך, מבעלי "וולך – מימוש ומיצוי זכויות רפואיות", מפרטת: "מדובר בתופעה בממדים שקשה להסביר. אני רואה את זה מדי יום בשטח, במספרים מאוד גדולים, וזה עוד רחוק מהמספר האמיתי של אלו הזכאים להקלות או הטבות. מה יש לומר, בכל הנוגע למימוש זכויות רפואיות, יש בציבור הישראלי חוסר ידע ואנטי מוחלט, אנשים פשוט לא רוצים להתעסק בעניין הזה. ההנחה בקרב רבים מהישראלים היא, שמי שלא נמצא בסיטואציה בריאותית קיצונית, לא זכאי לשום הקלות או הטבות. זו בפירוש תפיסה שגויה שמונעת מאנשים לייצר שינוי חיובי בחייהם. כאן למעשה אנו נכנסים לתמונה. התפקיד שלנו הוא לפזר את הערפל ולסייע לאנשים לעבור את התהליך באופן אופטימלי עד לקבלת הזכויות המגיעות להם".

דמות לעסק

הירשמו לבדיקת זכאות ללא עלות

אז איך עובד התהליך?

בשלב ראשוני נבצע תחקיר מקיף, אשר במהלכו אנו בונים פרופיל לקוח בהתבסס על ההיסטוריה הרפואית שלו, הסטטוס המשפחתי, היקף ההכנסות ועוד נתונים. חשוב לציין שבמקביל, נערכת ללקוח, בדיקה רפואית אצל רופא מומחה בהתאם לבעיה הרפואית ממנה הוא סובל. לאחר קבלת הדיאגנוזה הרפואית אנו מתרגמים את הלקות הבריאותית לאחוזי נכות. שלומית וולך מרחיבה: "לדוג', כאשר מגיע לנו אדם עם סוכרת, אנו בודקים מהי דרגת המחלה ומאילו עוד סיבוכים הוא סובל בעקבותיה. לא פעם תחת הליקוי המרכזי של סוכרת, עשויים להתגלות ליקויים בריאותיים נוספים אשר מקנים אחוזי נכות נוספים".

לאחר שנוצרת תמונה מלאה, אנו נדרשים לקבל החלטה, האם המקרה מצדיק פנייה לקבלת הזכויות או שאין סיבה כלל לגשת להליך הבירוקרטי. "האחריות שלנו היא לעשות את הסינון המקצועי בין כל מקרה למקרה" מציינת וולך, "שיהיה ברור, לא כל מקרה מוביל לפתיחת תיק. קורה לא פעם ולא פעמיים, שאנחנו ממליצים לפונים אלינו להימנע מהליך בירוקרטי שרק יגרור בזבוז זמן, מאמץ וכסף".

עוד מדגישה שלומית וולך: "במידה ומדובר במקרה שלדעתנו ניתן להתקדם איתו הלאה, נפרוס בפני הלקוח את האפשרויות העומדות לפניו, לדוגמא: נכות כללית, נפגע עבודה, מחלת מקצוע, החזרי מס, קצבת ניידות, פטור ממס או קריטריון אחר. חשוב שכל אדם שניצב לפני הליך כזה יידע לקראת מה הוא הולך. לכן אנו מקפידים, בין היתר, לערוך לו תדרוך יסודי לקראת המפגש עם הוועדות הרפואיות, להכין עבורו את תיק המסמכים ולצייד אותו בחוות הדעת הרלוונטיות, להצגת המקרה בפני הוועדות הרפואיות בצורה עניינית, יסודית ומנומקת. בסופו של דבר לקחנו על עצמנו משימה שהיא להוביל אנשים בים הבירוקרטי הסוער לחוף מבטחים ולהיות שם עבורם על מנת לסייע להם לשפר את איכות חייהם ולממש את זכויותיהם".

הירשמו לבדיקת זכאות ללא עלות

לדוגמא, כיצד עובד תהליך של קבלת פטור 9 (5) ממס הכנסה?

שלומית וולך מפרטת בנושא ואומרת: "למס הכנסה, שמולו מתנהלת הפרוצדורה לקבלת הפטור, אין רופאים! לכן נכנס לתמונה גם הביטוח הלאומי באמצעות הוועדות הרפואיות. לאחר המפגש של התובע מול הוועדות הרפואיות השונות [כל ליקוי רפואי מצריך מפגש מול ועדה רפואית רלוונטית], מתכנסת ועדה מסכמת מטעם הביטוח הלאומי. ועדה זו מספקת חוות דעת האם מגיעים אחוזי נכות ובאיזה גובה. נתונים אלו מועברים ישירות מביטוח לאומי למס הכנסה, כאשר גם תהליך זה עלול לקחת זמן רב. גם לאחר שמס הכנסה מקבל את ההחלטה, עדיין עומדת לו זכות הערעור. בקיצור ולעניין, מדובר בבירוקרטיה לא פשוטה, שהופכת את הפרוצדורה כולה לסבוכה ומאתגרת".

איזה מצב רפואי זכויות רפואיות?

וולך מסבירה: "בסעיף הנ"ל אין צורך להוכיח איבוד הכנסה או איבוד כושר עבודה, אנחנו מדברים על תרגום נטו של ליקוי בריאותי קיים לאחוזי נכות. בכדי לעמוד בקריטריונים, נדרשים 100% נכות כתוצאה מליקוי בריאותי אחד או מינימום 90% מנכות משוקללת של כמה וכמה ליקויים. הכוונה למשל לאדם שעבר התקף לב ובעקבותיו נגרמו לו נזקים חמורים שהובילו למגוון מחלות ובעיות. מעבר לאחוזי הנכות על התקף הלב עצמו, הרי שגם הנזקים והמחלות עשויים להוביל לאחוזי נכות נוספים. מדובר בעניין מהותי, אליו לא כולם מודעים. חשוב להבין שלא צריך להגיע למקרי קיצון, אלא ניתן לקחת את מכלול הליקויים הבריאותיים ובחישוב משוקלל לעבד אותם לאחוזי נכות מצטברים".

"הפטור הוא על הכנסה מיגיעה אישית, דהיינו על הכנסות משכר עבודה". עוד מוסיפה וולך: "אחוזי הנכות אשר נקבעו על ידי הוועדות הרפואיות יכולים גם לקבל תאריך רטרואקטיבי. קיימת אפשרות לקבלת החזר כספי מס ששולמו לאחר המועד שבו נקבע הפטור ועד פרק זמן של 6 שנים אחורה. גם בעניין הזה ישנה חשיבות גדולה לעין מקצועית שתדע לזהות את אותם המקרים בהם, בפטור מסוים, יש התעלמות מליקויים בריאותיים כאלה ואחרים, ותפעל להכיל את הפטור גם שנים אחורה".

שלומית וולך מדגישה עוד דבר חשוב: "למרות שבקרב הציבור ישנה הענות גדולה יותר לנושא פטור ממס, עדיין, חוסר הידיעה של אנשים אשר מבקשים לצאת למהלך שכזה הוא גדול. אני נתקלת באנשים שפשוט לא מפנימים את המשמעויות הכרוכות בתהליך הבירוקרטי הזה – לא מבינים מה דורשת הפרוצדורה ואיך בדיוק היא מתנהלת. גם אנשים שמצליחים לקבל בסופו של דבר אחוזי נכות, לא יודעים מה לעשות איתם אחר כך, למי לפנות ואיך לממש אותם באופן מיטבי. זו בדיוק הסיבה שתהליך כזה מצריך לא רק תיאום ציפיות מוקדם, אלא גם ליווי מקצועי, אישי וצמוד מא' ועד ת'. גורם שנמצא כל העת עם אצבע על הדופק ועוקב אחר התיק באופן רציף ויומיומי, יכול לקצר את ההליך ולחסוך זמן יקר ומשאבים. בהקשר הזה חשוב לי גם לחדד ולהבהיר שלא כל לקות רפואית מובילה לקבלת פטור. התפקיד שלנו כאנשי מקצוע הוא לדעת לסנן את הפניות ולהגיד מפורשות לאלו שלדעתנו לא יהיו זכאים לו, להמנע מתהליך ארוך שעלול להסתיים במפח נפש".

אז אם אתם או מי מבני משפחתכם בעל ליקוי רפואי כלשהו, אל תוותרו על מה שמגיע לכם על פי חוק. בין אם אתם פנסיונרים, עצמאיים או שכירים, זה הזמן לפנות אל חברת "וולך – מימוש ומיצוי זכויות רפואיות", שתשמח לסייע לכם בקבלת הזכויות הרפואיות המגיעות לכם, ובעצם כך לשפר משמעותית את איכות חייכם.

פנו עכשיו לבדיקה ראשונית ללא עלות!

הירשמו לבדיקת זכאות ללא עלות

השאירו את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם